Ola Edström, Uttran Indigo #19

28 maj,2024

Ola är sedan januari 2023 ägare till en grön Indigo med nummer 19.

Nylackerad med flera lager klarlack och nya fälgar i mars 2024

Ola Edström

Ola bor i Uttran som ligger vid Tumba och han jobbar som ordningsvakt på Södertälje sjukhus.
Jobbet  innebär fem långa arbetsdagar följt av fem helt lediga dagar och med en kombination av extra ledighet och sparade dagar kan det oftast innebära en sammanhängande semester på 10 – 12 veckor sommartid. En ledighet som med fördel kan spenderas både i Indigon och segelbåten.

Äldre bilder från tiden då Carl-Johan Svanlund ägde bilen.

Indigon köptes ursprungligen av klubbens förste ordförande Karl-Johan Svanlund som använde
bilen flitigt Bilen var grön från början men cab-luckan och mittkonsolen på instrumentbrädan var lackade i gult – enligt uppgift för att efterlikna Lotus.

Ola har just lackerat om den i samma gröna Jaguarfärg med flera lager klarlack och cab-lucka m.m. i
grått och den har försetts med en ny Pioneer radio med touchdisplay samt nya fälgar.

Intresset för Indigo föddes redan 1998 när Ola följde med Leif Karlsson till Åmål för att
specificera och beställa Indigo #40. Bilintresset fanns dock sen långt tidigare, faktiskt redan från 16-års åldern när Ola köpte sin första hundkoja som fortfarande finns kvar i lite ombyggt skick. Efter kojan har det passerat Cheva van, P 1800, Corvette, Cobra och Datzum 240Z genom Olas garage. Vi hälsar Ola välkommen i klubben och ser fram mot många trevliga Indigosammankomster tillsammans.

Olas första koja finns fortfarande kvar.